• 14/02/2025
  • 8 min czytania
ułożenie dziecka w burzchu zdjęcie tytułowe

Ułożenie dziecka w brzuchu a poród – jakie ma znaczenie?

W ciągu dziewięciu miesięcy w brzuchu mamy, dziecko zmienia wielokrotnie swoje ułożenie. To, w jaki sposób ustawi się w ostatnich tygodniach ciąży, wpływa na rodzaj porodu i często decyduje o wykonywanych badaniach. Ułożenie dziecka w brzuchu – dlaczego jest takie ważne i jakie jest najkorzystniejsze? Sprawdź!

W trakcie ciąży dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy. Początkowo ma dużo miejsca na swobodne ruchy, jednak w miarę rozwoju przestrzeń zaczyna się kurczyć. Między 32. a 36. tygodniem ciąży maluszek przyjmuje pozycję, w której zostanie już do porodu. Ostateczne ułożenie dziecka ma ogromny wpływ na przebieg porodu. Od niego zależy, czy poród odbędzie się naturalnie, czy może konieczne będzie cesarskie cięcie. Ułożenie może też wpływać na rodzaj badań kontrolnych przeprowadzanych przed porodem.

Najkorzystniejsza pozycja dziecka w brzuchu to ułożenie główkowe, ale w niektórych przypadkach budowa ciała przyszłej mamy może uniemożliwiać maluszkowi ustawienie się w taki sposób. Niestety niektóre dzieci mogą ustawić się miednicowo, co bywa wyzwaniem przy porodzie siłami natury. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach ułożenia dziecka w brzuchu oraz jak wpływają one na przebieg porodu? Koniecznie zapoznaj się z naszym pełnym poradnikiem. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się na przyjście maluszka na świat.

Ułożenie dziecka w brzuchu

Ułożenie dziecka do porodu – rodzaje 

Ułożenie płodu to sposób, w jaki dziecko jest umiejscowione w macicy przed porodem. Najczęściej spotykanym ułożeniem jest ułożenie główkowe, gdzie głowa dziecka jest skierowana w dół, w kierunku kanału rodnego. Istnieją również inne pozycje, takie jak pośladkowa oraz poprzeczna. Ułożenie płodu ma kluczowe znaczenie dla przebiegu porodu i może wpływać na decyzje dotyczące sposobu jego przeprowadzenia.

Regularne badania pozwalają lekarzowi monitorować sytuację i ocenić, czy ułożenie dziecka umożliwi poród naturalny. Pomagają one także oszacować wagę urodzeniową płodu, długość ciała i wiele innych ważnych parametrów.  

Jak dziecko jest ułożone w brzuchu? Najczęstsze ułożenie dziecka w 9. miesiącu ciąży to:

  • Ułożenie główkowe – głowa dziecka jest skierowana w dół, w stronę kanału rodnego, co sprzyja naturalnemu rozwiązaniu. Jest to najbezpieczniejsze ułożenie, które zmniejsza ryzyko komplikacji w trakcie porodu.
  • Położenie miednicowe – pośladki lub nogi dziecka są skierowane w dół. Wyróżniamy położenie miednicowe zupełne, gdy kolana dziecka są ugięte, ze stopami blisko kanału rodnego lub położenie miednicowe niezupełne, w którym nóżki są wyprostowane. Taka pozycja dziecka w brzuchu jest stosunkowo rzadka. W takim przypadku zazwyczaj wymagane jest cięcie cesarskie.
  • Ułożenie poprzeczne – wówczas dziecko leży w poprzek macicy. Jego główka znajduje się po jednej strony macicy, a pośladki po drugiej pośladki. Przyczyną takiego ułożenia jest zazwyczaj nieprawidłowa budowa miednicy, które jest zbyt mała lub zbyt wąska. 

Położenie główkowe – najkorzystniejsze dla porodu

Położenie główkowe, do którego zalicza się m.in. ułożenie potylicowe przednie, jest uważane za najkorzystniejsze dla porodu naturalnego. To dlatego, że głowa dziecka jest skierowana w dół, w stronę kanału rodnego, czyli jest pierwszą częścią ciała, która przechodzi przez kanał rodny. To ułatwia poród i sprawia, że jest on mniej inwazyjny, a w efekcie matka szybciej powraca do pełnej formy. 

Położenie płodu podłużne główkowe pozwala na równomierne rozłożenie sił nacisku podczas porodu. To zmniejsza ryzyko komplikacji zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dziecko w tej pozycji ma główkę pochyloną do przodu, co dodatkowo ułatwia przejście przez kanał rodny. Dzięki temu poród jest zazwyczaj mniej skomplikowany i bardziej przewidywalny, co zwiększa szanse na bezpieczne przyjście dziecka na świat.

Ułożenie podłużne potylicowe sprawia, że dziecko jest ustawione pionowo, z główką skierowaną w dół, a jego pośladki i nóżki są w górze. Taka pozycja jest najczęściej przyjmowana przez dzieci między 32. a 36. tygodniem ciąży. Na tym samym etapie zacznij kompletowanie dziecięcej wyprawki – na liście najważniejszych sprzętów nie może zabraknąć sprawdzonego fotelika samochodowego, np. Cybex Cloud Z.

Ułożenie pośladkowe dziecka – jakie niesie ryzyko?

Położenie pośladkowe, choć mniej optymalne niż główkowe, jest jedną z możliwych pozycji dziecka przed porodem. W tej pozycji pośladki lub nogi dziecka są skierowane w dół, w stronę kanału rodnego. Takie ustawienie maleństwa w brzuchu może stanowić wyzwanie dla naturalnego porodu. Główka dziecka, będąca największą częścią ciała, przechodzi przez kanał rodny jako ostatnia, a nóżki czy tułów mają o wiele większą powierzchnię niż malutka głowa. Pojawia się też ryzyko komplikacji, takich jak wypadnięcie pępowiny czy niedotlenienie dziecka.

Położenie pośladkowe nie jest idealne, ale istnieją metody, które mogą pomóc w obróceniu dziecka do położenia główkowego przed porodem. Jedną z takich technik jest zewnętrzna wersja cefaliczna, która polega na delikatnym manipulowaniu brzuchem matki, aby zmienić pozycję dziecka. Jeśli takie działanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, może być konieczne przeprowadzenie cesarskiego cięcia. W przypadku ciąży z położeniem pośladkowym powinnaś być pod stałą opieką medyczną i mieć dostęp do odpowiednich informacji oraz wsparcia, aby podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojego nienarodzonego brzdąca.

Ułożenie skośne dziecka

Ułożenie skośne niemowlaka to sytuacja, w której oś ciała dziecka nie przebiega ani dokładnie poziomo, ani pionowo w stosunku do osi długiej macicy, lecz przecina ją pod pewnym kątem. Maleństwo znajduje się niejako bokiem do innych struktur w ciele mamy. Położenie skośne płodu jest stosunkowo rzadkie i występuje jedynie u około 1% dzieci. 

W przypadku ułożenia skośnego poród może odbyć się zarówno drogami natury, jak i przez cesarskie cięcie, w zależności od konkretnego położenia dziecka i decyzji lekarza, a także ogólnej kondycji przyszłej mamy. Niezależnie od tego, jak zakończy się twoja ciąża, już podczas odbioru malca ze szpitala będziesz potrzebować bezpiecznego fotelika samochodowego. W tej roli na pewno sprawdzi się model Swandoo Albert Lite, z wyjątkowo miękką tapicerką. 

Przyczynami mogą być m.in. wąska macica, nisko położone łożysko lub wady rozwojowe macicy. Powodem bywa też ponadprzeciętna długość ciała smyka, np. u wysokich rodziców, albo gdy ojciec jest bardzo wysoki, a mama drobnej budowy ciała. 

Sprawdź też: Poród z doulą – czy warto? Poznaj historie kobiet!

Kiedy dziecko układa się do porodu?

Moment, kiedy dziecko obraca się głowa w dół, zazwyczaj przypada między 32. a 36. tygodniem ciąży. Ułożenie główkowe dziecka jest najbardziej korzystne dla porodu naturalnego. Proces ten jest naturalny i większość dzieci przyjmuje tę pozycję samodzielnie. Jednak niektóre dzieci mogą przyjąć inne pozycje, takie jak położenie pośladkowe lub poprzeczne, co może wymagać interwencji medycznej, aby zapewnić bezpieczny poród.

Co ważne, zmiana pozycji ciała może odbywać się na różnych etapach ciąży. Ułożenie pośladkowe dziecka może zmienić się jeszcze w II trymestrze ciąży, a ostatecznie klaruje się w III trymestrze. Gdy dziecko ma dużą masę ciała lub wzrost, przekręcenie bywa trudniejsze. Wówczas już na początku trzeciego trymestru zyskuje stałe ustawienie tułowia. Bardzo rzadko ułożenie dziecka w 9. miesiącu ciąży zmienia się na sam konie. Właśnie dlatego ważna jest systematyczna kontrola i częstsze wizyty u lekarza w ostatnich tygodniach do porodu. Ułożenie pośladkowe dziecka albo położenie skośne płodu jest często najważniejszym wskazaniem do cesarki.

Jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka do porodu?

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, optymalne ułożenie dziecka do porodu to położenie podłużne główkowe, w którym dziecko jest ustawione pionowo, z główką skierowaną w dół, w stronę kanału rodnego. Położenie płodu główkowe jest najbardziej naturalne i fizjologiczne i sprawia, że zwykle poród przebiega bez większych trudności.

Ułożenie potylicowe przednie może jednak być utrudnione, gdy poród postępuje zbyt wolno lub przyszła mama ma wąską miednicę. Poród może się przedłużać, gdy jeśli malec ma bardzo wysoką przewidywaną masę urodzeniową. Wtedy nawet prawidłowe ustawienie płodu jest przesłaniem do zakończenia ciąży cesarką. 

Warto zaufać swojemu położnikowi, omówić z nim wszystkie scenariusze i wybrać opcję, idealną dla Ciebie i wyczekiwanego maleństwa. Opieka medyczna jest równie ważna już po narodzinach dziecka. By łatwiej było Ci dotrzeć z niemowlęciem do pediatry, wybierz funkcjonalny i ergonomiczny wózek niemowlęcy, np. Cybex Priam 4.0.

Kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka

Kształt brzucha w ciąży może się zmieniać w zależności od pozycji dziecka i trymestru, w którym jesteś. W miarę jak dziecko rośnie i porusza się, jego ułożenie może wpływać na wygląd brzucha, powodując asymetrię lub wystawanie w określonych miejscach. Czy da się rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach? Czasami przez powłoki brzuszne dostrzeżesz, czy malec kopie, gdzie ustawia stópkę lub łokieć. Dzieci aktywizują się w brzuchu zwłaszcza wtedy, gdy mama odpoczywa lub po smacznym posiłku, który niedawno spożyła. 

Bardzo często, gdy dziecko jest ułożone główką w dół, brzuch może być bardziej zaokrąglony i opadający w dolnej części, a przy tym bardziej wystający. Natomiast, gdy dziecko jest ułożone poprzecznie, brzuch może wydawać się szerszy i mniej wypukły. Kształt brzucha zależy również od innych czynników, takich jak budowa ciała matki, siła mięśni brzucha oraz ilość wód płodowych. Na pewno nie da się po jego wyglądzie określić, jakie jest konkretne położenie dziecka w brzuchu i jak zakończy się poród. Najwięcej informacji zapewnia obraz z badania USG.

ułożenie dziecka w brzuchu

Już wiesz, jakie znacznie ma ułożenie dziecka w brzuchu!

Ułożenie dziecka w brzuchu i jego płeć to dwie ważne informacje, które ciekawią przyszłych rodziców w czasie wizyt kontrolnych u ginekologa. W czasie każdej kolejnej wizyty w gabinecie dowiadujesz się nowych ciekawych faktów na temat zmian w ciele bobasa. Przygotowujesz się na to, co czeka Cię po narodzinach pociechy. Dobrze jest wykorzystać jak najlepiej ten czas na czytanie merytorycznych książek i artykułów. Warto skorzystać ze szkoły rodzenia lub spędzać czas z innymi rodzicami, którzy na pewno podzielą się swoim doświadczeniem. 

Czas, kiedy dziecko obraca się głową w dół to ważna chwila, gdyż pozwala zaplanować poród. Na szczęście dzięki najnowocześniejszym technikom i rozwojowi medycyny można spokojnie przygotować się do rozwiązania i zakończyć ciążę beż żadnych komplikacji. Pamiętaj, by w czasie wszystkich trymestrów dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i wysypiać. 

Jednocześnie zatroszcz się o regularne kontrole i miej stały kontakt z lekarzem. Żaden artykuł czy wiedza innych rodziców nie zastąpi w pełni opieki lekarskiej. Sprawdź także ofertę naszego sklepu BoboWózki i wybierz akcesoria dla maluszka, dzięki którym o wiele łatwiej odnajdziesz się w nowej roli rodzica!

Zobacz też: Poród w wodzie – kiedy warto się zdecydować?

Bibliografia:

  1. Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?, https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-ulozenie-i-polozenie-dziecka-wplywa-na-rodzaj-porodu 
  2. Do którego tygodnia ciąży dzieci przyjmują położenie główkowe?, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/112001,do-ktorego-tygodnia-ciazy-dzieci-przyjmuja-polozenie-glowkowe 
  3. Położenie miednicowe płodu, https://szkolarodzenia.cmp.med.pl/blog/433-polozenie-miednicowe-plodu 
  4. Ułożenie dziecka w brzuchu, https://badaniaprenatalne.pl/ciaza/ulozenie-dziecka-w-brzuchu/ 

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top