Osoba towarzysząca przy porodzie – co musisz wiedzieć?
Poród to szczególnie wydarzenie w życiu każdej rodzącej kobiety. Większość decyduje się na poród z partnerem. Podpowiadamy, czym powinna się wyróżniać osoba towarzysząca przy porodzie i kiedy zdecydować się na rodzenie z osobą towarzyszącą.
Spis treści:
- Poród z osobą towarzyszącą to prawo kobiet
- Osoba towarzysząca przy porodzie – w jakim celu?
- Osoba towarzysząca przy porodzie tak, ale…
- Doula — kim jest i jakie są jej zadania?
- Gdy kobieta chce rodzić sama…
- Szacunek dla decyzji rodzącej
- Zmiana decyzji, czyli wyjście awaryjne
- Gdy partner nie chce być przy porodzie…
- Poród — na co należy się przygotować?
- Maluch już na świecie – co przygotować na wyjście ze szpitala?
Poród z osobą towarzyszącą to prawo kobiet
Każda przyszła mama z pewnością zastanawia się, czy w wybranym przez nią szpitalu możliwy jest poród z osobą towarzyszącą, czyli tzw. poród rodzinny.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda kobieta, która wstępuje na salę porodową, ma prawo do tego, żeby była z nią osoba towarzysząca. Dlatego żadna placówka nie powinna odmówić tego rodzącej. Mimo to warto jednak wcześniej udać się do szpitala, w którym kobieta chce rodzić, żeby o to zapytać — taka informacja uspokoi młodą mamę i zapewni jej poczucie bezpieczeństwa.
Niektóre placówki dają możliwość, aby poród z osobą towarzyszącą dotyczył wyłącznie porodu naturalnego. Inne natomiast pozwalają na obecność osoby towarzyszącej również podczas cesarskiego cięcia. Z pewnością każdy szpital udzieli wyczerpującej odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące porodu rodzinnego, aby przyszła mama mogła wybrać placówkę odpowiadającą w 100% jej oczekiwaniom.
Osoba towarzysząca przy porodzie – w jakim celu?
Każda rodząca może zdecydować się na obecność osoby towarzyszącej z różnych powodów. Wciąż w wielu szpitalach sala porodowa to dość surowe pomieszczenie, które nie budzi pozytywnych emocji. Przyszła mama otoczona jest obcymi osobami i pragnie, aby w cudzie narodzin wspierał ją ktoś bliski. Zdecydowanie najczęściej wymienianym argumentem, aby odbyć poród rodzinny, jest ten, że partner doda otuchy i wsparcia. W obecności bliskiej osoby łatwiej będzie znieść ból.
Potrzeba bliskości
Większość rodzących podczas porodu potrzebuje bliskości partnera, który przytuli kobietę, kiedy będzie tego potrzebowała, potrzyma za rękę. Poczucie, że mężczyzna jest przy swojej partnerce w tych trudnych chwilach, często ją uspokaja i dodaje otuchy. Partner jako osoba towarzysząca przy porodzie to dla wielu kobiet również dowód wsparcia przez mężczyznę, nawet najtrudniejszym, momencie.
Wsparcie techniczne
Osoba towarzysząca przy porodzie to nie tylko wsparcie emocjonalne. Położna obecna na sali porodowej nie zawsze może przez cały czas może realizować potrzeby tylko jednej rodzącej. Dlatego rodzenie z osobą towarzyszącą ma również aspekt praktyczny. Gdy poród się przedłuża, przyszła mama może poprosić, chociażby o podanie czegoś do picia.
Ponadto to naturalne, że kobiecie podczas porodu chce się pić, ponieważ mocno się poci i traci dużo wody, którą należy uzupełniać. Przy głębokich oddechach usta szczególnie mocno i szybko wysychają. Butelkę wody rodzącej może podać każdy — jeśli kobieta zdecydowała się rodzić sama, wodę powinna podać jej położna. Nie jest to więc zadanie skierowane wyłącznie dla partnera. W takiej chwili kobiety jednak często wspominają, że taka techniczna pomoc jest bardzo przydatna.
Najważniejsze jednak jest to, że rodząca, która odczuwa mnóstwo różnych emocji i stanów, często potrzebuje dać temu upust. Najczęściej to partner jest tą osobą, której kobieta ufa najbardziej i nie obawia się przed nią otworzyć i okazać swoich, nawet najtrudniejszych, emocji. To jest głównym powodem, dla którego kobiety na „towarzysza porodowego” wybierają właśnie swojego partnera.
Osoba towarzysząca przy porodzie tak, ale…
Jest szeroka grupa kobiet, które o obecność podczas porodu proszą osobę inną, niż partner. Taką osobą z reguły jest ktoś, kogo młoda mama darzy zaufaniem. Często jest to własna matka, siostra lub przyjaciółka. Czasem nawet może być to psycholog czy po prostu osoba, którą rodząca chciałaby mieć przy sobie.
Przyszłe mamy często rezygnują z obecności partnera, ponieważ obawiają się o jego reakcję na wrażenia porodowe. Podczas porodu kobieta mocno się poci, pojawia się dużo krwi, nierzadko dochodzi też do samoistnego oddania moczu czy kału. Jest to całkowicie naturalna sytuacja, ponieważ wskutek naporu główki dziecka na jelito grube i silnego parcia, w przypadku obecności kału w jelicie, jest on wydalany.
Kobiety, które spotkała taka sytuacja, bardzo często się tego wstydzą i obwiniają o to. To zrozumiałe, jednak pamiętajmy, że położne obecne przy narodzinach dziecka są do tego przyzwyczajone i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Jeśli podczas porodu doszło do oddania kału, jest on bardzo szybko sprzątnięty przez położną. Z pewnością położna nie będzie wyśmiewała kobiety ani jej o to obwiniała.
Wybierając osobę towarzyszącą do porodu inną niż partner, warto poprosić o pomoc kobietę, która ma już osobiste doświadczenia związane z narodzinami dziecka. Czemu? Przede wszystkim będzie ona wiedziała dokładnie jak się zachować na sali porodowej i czego może potrzebować rodząca. Kobieta, która swoje doświadczenie związane z porodem ma jeszcze przed sobą, może nie udźwignąć balastu emocjonalnego, a w konsekwencji obawiać, się zajść w ciążę.
Doula — kim jest i jakie są jej zadania?
Przy porodzie może towarzyszyć także doula. Jest to kobieta, która ma własne doświadczenie porodowe i macierzyńskie. Jej zadaniem jest udzielanie wsparcia fizycznego, emocjonalnego i informacyjnego kobiecie. Doula może towarzyszyć przy porodzie, ale być też wsparciem w okresie ciąży i po porodzie.
W Polsce instytucja douli funkcjonuje od 2003 roku, z kolei w 2015 roku została wpisana na oficjalną listę zawodów. Z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Kobiety, które pełnią ten zawód, charakteryzują się nie tylko ogromnym doświadczeniem praktycznym, ale również posiadają ogromną empatię, dzięki czemu są w stanie wczuć się w emocje każdej rodzącej. Takie wsparcie dla przyszłej matki jest nieocenione w chwili porodu.
Doula jako osoba towarzysząca przy porodzie to doskonała opcja dla kobiet, które nie mają w swoim otoczeniu nikogo, z kim chciałyby przeżywać ten ważny moment.
Gdy kobieta chce rodzić sama…
Wśród kobiet są i takie, które nie potrzebują obecności ani partnera, ani przyjaciółki, ani swojej mamy podczas porodu. Noworodka chcą przywitać same i samodzielnie chcą przejść przez tę drogę. Mamami, które podjęły taką decyzję, często kieruje myśl, że nie chcą być oglądane w takim stanie. Nie potrzebują też żadnego wsparcia w drodze do narodzin maluszka, ponieważ wiedzą, że doskonale poradzą sobie same, a jeśli będą potrzebowały jakiejkolwiek pomocy, poproszą o nią położną.
Zdarza się czasami, że przyszła mama odmawia partnerowi czy innej bliskiej osobie obecności przy porodzie. Warto wziąć pod uwagę jej argumenty i uszanować decyzję kobiety. Tym bardziej, jeśli partner może oczekiwać na malucha w szpitalu i zobaczyć go już kilka chwil po samych narodzinach.
Szacunek dla decyzji rodzącej
Pamiętajmy, że to kobieta wie najlepiej, czego potrzebuje. Jeśli młoda mama czuje, że chce obecności partnera, przyjaciółki czy swojej mamy przy narodzinach dziecka, z pewnością o tę obecność poprosi. Jeśli natomiast kobieta jest zdecydowana, żeby nie prosić nikogo o obecność podczas porodu — to również należy uszanować.
Nie próbujmy na siłę przekonać kobiety, że będzie jej łatwiej rodzić z kimś. Jedynie ona wie, czego dokładnie potrzebuje i jak chce to zrealizować. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że młoda mama w każdej chwili może też zmienić zdanie, niezależnie od początkowo podjętej decyzji.
Zmiana decyzji, czyli wyjście awaryjne
Warto jeszcze przed porodem ustalić, czy kobieta chce mieć poród z osobą towarzyszącą w sali, czy woli to zrobić samodzielnie. Jeśli mama dopuszcza myśl o obecności partnera lub innej osoby przy porodzie, powinna z wyprzedzeniem ustalić, czy te osoby będą gotowe i chętne do towarzyszenia jej w tym szczególnym momencie.
Jeśli natomiast kobieta nie bierze w ogóle pod uwagę niczyjej obecności podczas porodu, proponujemy, żeby rozpatrzyła awaryjnie towarzysza dla siebie podczas narodzin dziecka. Zdarza się bowiem tak, że mama, która z całą stanowczością chciała rodzić sama, w trakcie porodu zmienia zdanie i potrzebuje kogoś u swojego boku. Naturalnie taka sytuacja nie musi mieć miejsca, warto jednak przygotować się na nią wcześniej, gdyby miała nastąpić. To pozwoli uniknąć stresu i dodatkowych nerwów. Jeśli taki „awaryjny towarzysz porodowy” zgodzi się na obecność podczas porodu, powinien być przygotowany na taką możliwość.
Gdy partner nie chce być przy porodzie…
Pamiętajmy jednak, że każdy, nie tylko rodząca, ma prawo zmienić zdanie! Jeśli osoba towarzysząca nie czuje się na tyle silna, żeby wejść na salę porodową, powinna, choćby przez położną, poinformować o tym rodzącą.
Powodem zmiany decyzji przez partnera może być to, że jednak nie czuje się gotowy na zobaczenie większej ilości krwi. Niektórzy mężczyźni zwyczajnie boją się jej widoku (hemofobia). Często też mężczyźni, którzy rezygnują z obecności przy porodzie, nie są w stanie znieść widoku swojej cierpiącej partnerki.
Jeśli przy porodzie kobiecie towarzyszy partner lub inna osoba, powinna uszanować i zrozumieć, kiedy rodząca poprosi o opuszczenie sali porodowej. Taka sytuacja może się zdarzyć i jest całkowicie zrozumiała i naturalna.
Poród — na co należy się przygotować?
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądał poród. Możemy jedynie przygotować się na ewentualne sytuacje. Kobieta rodząca przeżywa wiele emocji jednocześnie, z reguły też odczuwa mniejszy lub silniejszy ból. Sama obawa o to, jak zakończy się poród, która towarzyszy każdej rodzącej, ma swoje odbicie w jej zachowaniu.
Filmowe obrazy, kiedy to kobieta krzyczy, bije i obraża swojego partnera, bardzo często przeradzają się w obawy mężczyzn. Warto pamiętać, że taka sytuacja wcale nie musi mieć miejsca, chociaż równie dobrze może się pojawić.
Duża część rodzących trzyma swoich partnerów za rękę podczas porodu, szczególnie przy silnych skurczach. Kobieta może wtedy bardzo mocno ściskać trzymaną przez siebie rękę. Może pojawić się płacz, po którym rodząca zacznie się śmiać. Często pojawia się też u kobiety zwątpienie, szczególnie kiedy akcja porodowa nie postępuje.
Rodząca może mówić, że nie da dłużej rady, że wolałaby mieć połamane ręce i nogi, zamiast odczuwać taki ból, lub przeciwnie — że sądziła, że będzie bolało dużo mocniej, a tu taka niespodzianka! Zupełnie zrozumiały i naturalny jest strach kobiety o rodzące się dziecko, a strach ten przekłada się na to, co kobieta myśli i mówi.
Każde z tych zachowań jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Podczas porodu mogą wystąpić wszystkie te sytuacje, żadna z nich albo jeszcze mnóstwo innych. Często jest tak, że kobieta pod wpływem dużego stresu robi i wypowiada rzeczy, których później w ogóle nie pamięta i aż ciężko jej uwierzyć, że mogła się nad tym zastanawiać w chwili porodu!
Maluch już na świecie – co przygotować na wyjście ze szpitala?
Niezależnie od tego, czy decyzje o powrocie ze szpitala będziesz ustalać z parterem, mamą czy przyjaciółką, ważne jest, aby zaplanować również, kto odbierze Cię wraz z dzieckiem ze szpitala.
Poza ubraniem adekwatnym do pogody należy pamiętać, że w szpitalu przy wypisie upewnią się, czy posiadasz fotelik dla malucha. Jeśli jeszcze nie wybrałaś fotelika dla swojego dziecka, polecamy Twojej uwadze kilka modeli.
Wszystkie następujące modele spełniają rygorystyczną normę i-Size: Kiddy Evoluna i-Size 2, Cybex Cloud Z i-Size, BeSafe IZI GO Modular X1 i-Size, AVIONAUT PIXEL, Maxi Cosi Coral, Cybex Cloud Z i-Size czy AVIONAUT PIXEL i-Size. Wybierając jeden z nich, masz pewność, że w segmencie wagowym 0-13 kg otrzymasz fotelik najwyższej jakości.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru osoby towarzyszącej przy porodzie. Wolisz rodzić sama czy wybierzesz poród z osobą towarzyszącą? A może masz już ten etap za sobą i podzielisz się z innymi mamami swoim doświadczeniem?
Twój podpis: