Wsparcie przy porodzie i po nim. Jak wesprzeć świeżo upieczoną mamę?
Poród i połóg to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Aby z biegiem czasu stał się dobrym wspomnieniem, warto wiedzieć, jak wspierać kobietę przy porodzie oraz po nim. Każdą młodą mamę należy jednak traktować indywidualnie – dla jednej wsparciem będzie dobre słowo, zaś druga będzie wolała, aby dać jej odrobinę przestrzeni. Poznaj nasze pomysły na wsparcie przy porodzie oraz w okresie połogu.
Spis treści:
- Wsparcie przy porodzie – osoba towarzysząca
- Wsparcie porodowe – doula
- Gratulacje na pierwszym miejscu
- Rozmowa, spędzanie czasu z kobietą
- Drobny upominek dla młodej mamy
- Wsparcie w codziennych obowiązkach
- Słuchaj młodej mamy
- Młoda mamo, pamiętaj o sobie!
- Weekendowy rodzinny wyjazd
Wsparcie przy porodzie – osoba towarzysząca
Zdecydowana większość rodzących chce, aby podczas wydawania dziecka na świat towarzyszył jej ktoś bliski. Czy wsparcie kobiety przy porodzie zawsze należy do partnera? Niekoniecznie. Trzeba uszanować w tej kwestii zdanie obu stron. Jeśli kobieta potrzebuje osoby towarzyszącej podczas porodu, ale partner ma obawy, lepiej poprosić o wsparcie mamę, siostrę lub przyjaciółkę.
Wsparcie przy porodzie polega bowiem na całkowitym oddaniu się potrzebom rodzącej. Partner, który będzie czuł się niekomfortowo, może wprowadzić dodatkowe, negatywne emocje, które z pewnością nie pomogą przyszłej mamie.
Wsparcie porodowe – doula
Zdarza się, że partner nie chce uczestniczyć w porodzie lub przyszła mama czuje, że nikt z najbliższej rodziny nie da jej takiego wsparcia, jakiego oczekuje. Na szczęście coraz bardziej popularna jest instytucja douli.
Kim jest doula? To kobieta posiadająca kompleksowe przeszkolenie, dzięki któremu daje ona rodzącej pełne wsparcie porodowe, ale również przygotowuje ją do tego wydarzenia oraz pomaga przejść lekko przez okres połogu. Doula nie tylko przechodzi odpowiednie szkolenie, ale również czerpie z własnego doświadczenia.
Doula doskonale wie, jak wspierać kobietę przy porodzie pod względem emocjonalnym (pocieszanie oraz motywowanie) oraz fizycznym (podawanie rodzącej wody, pomoc w zmianie pozycji czy masaż).
Przeczytaj także: Strach przed porodem - 5 największych lęków ciężarnych
Gratulacje na pierwszym miejscu
Gdy wiesz już, jak powinno wyglądać wsparcie przy porodzie, czas przejść do okresu poporodowego, czyli połogu. Dla wielu kobiet to przełomowy etap życia. Świeżo upieczona mama musi nie tylko dojść do siebie fizycznie, ale również uporać się z huśtawką emocji. Pierwsze wspólne tygodnie z maluchem to zupełnie doświadczenie, gdy każdy dzień przynosi coś nowego. Bardzo ważne w tym czasie jest skupienie się nie tylko na potrzebach dziecka, ale również jego mamy.
Po trudzie, jaki kobieta przeszła, rodząc dziecko, niezależnie od formy porodu, niewątpliwie należą jej się gratulacje. Można powiedzieć jej, że przysłowiowo wykonała kawał dobrej roboty. To ona przez cały okres ciąży dbała o siebie, regularnie chodziła do lekarza, wykonywała badania, nie stosowała używek i na koniec przeżyła wiele wysiłku przy porodzie. Młodej mamie będzie miło, jeśli po porodzie usłyszy słowa uznania i gratulacje dla niej, dla kobiety i matki, która dokonała czegoś wspaniałego.
Rozmowa, spędzanie czasu z kobietą
Dla młodej mamy ważne jest poczucie, że wciąż jest ważna, jej przyjaciele i rodzina nadal chcą utrzymywać z nią kontakt, dokładnie taki, jak przed ciążą i porodem. To bardzo ważne, bo przecież oprócz pojawienia się nowego członka rodziny, nic się nie zmieniło. Młoda mama jest przecież wciąż dobrą koleżanką, wspaniałą partnerką, fantastyczną siostrą, kochaną córką i cudowną przyjaciółką. Warto jej to okazywać i upewniać ją, że tak jest nadal.
Mamę możemy zabrać na spacer, basen, czy koncert. Warto również rozważyć wspólne wyjście do kina, do teatru, może na zakupy.
Drobny upominek dla młodej mamy
Kiedy narodzi się maluszek, rodzina i przyjaciele bardzo często wręczają dla niego jakieś drobne upominki. Mogą to być urocze skarpetki, śliczne ubranka, mięciutkie kocyki, kosmetyki pielęgnacyjne czy zabawki. Niewątpliwie każdy, nawet najdrobniejszy upominek dla dziecka, sprawia obojgu rodzicom wielką radość, ponieważ wiedzą, że rodzina i przyjaciele cieszą się z narodzin maluszka razem z nimi.
Warto pamiętać także o upominku dla mamy, co sprawi jej wielką radość, poczuje się doceniona i ważna. Nie będzie miała poczucia, że urodziła dziecko, więc teraz już schodzi na drugi plan. To naturalne, że nowy członek rodziny jest na pierwszym miejscu, przecież wszyscy tak długo na niego czekali! Niestety często po porodzie mamy mają poczucie, że teraz już wykonały swoje zadanie, więc nie są już tak potrzebne, jak do tej pory. Naturalnie nie jest to prawda, ponieważ urodzenie dziecka czyni kobietę mamą i niczego jej nie ujmuje!
Co miałoby być takim upominkiem? To może być drobnostka, która sprawi mamie radość. Zaproszenie na kawę do ulubionej knajpki, skromny kwiatek w doniczce, może książka, która jej się spodoba. Warto wcześniej porozmawiać z młodą mamą, żeby dowiedzieć się, co lubi i co sprawi jej przyjemność.
Wsparcie w codziennych obowiązkach
Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wymaga od rodziców przeorganizowania codziennej rutyny. Nie da się ukryć, że wiele obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem, spada na kobietę. Często wiąże się to z brakiem snu i zmęczeniem, a do tego osłabieniem organizmu po porodzie.
Warto w pierwszych dniach i tygodniach wesprzeć młodą mamę w codziennych obowiązkach, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Jeśli ojciec rodziny nie ma możliwości wzięcia kilku dni wolnego, można poprosić o pomoc najbliższą rodzinę, a do sprzątania wynająć specjalistyczną firmę.
Słuchaj młodej mamy
Należy podkreślić, że każda kobieta podczas porodu oraz w trakcie połogu ma inne potrzeby. Bardzo ważne jest, aby prosić młodą mamę o to, aby dzieliła się otoczeniem swoimi wątpliwościami, potrzebami i problemami.
Wsparcie przy porodzie oraz po nim to jeden z elementów, która zapobiegają depresji poporodowej. Jeśli zauważysz, że młoda mama jest zaniepokojona, drażliwa, często płacze lub unika opieki nad maluchem, zaproponuj jej wsparcie specjalisty.
Poczytaj więcej o tym, czym jest depresja poporodowa i baby blues − co to takiego? Przeczytaj!
Młoda mamo, pamiętaj o sobie!
Warto, żebyś Ty sama siebie nagrodziła, niezależnie od tego, czy inny to zrobili, czy nie. Postaraj się znaleźć chwilę dla siebie po porodzie, kiedy będziesz mogła być tylko ze sobą. Zauważ, jak wiele wysiłku i trudu kosztowało Cię noszenie maluszka pod swoim sercem, troszczenie się o jego życie i bezpieczeństwo. Doceń, jak wiele wyrzeczeń Cię spotkało. Musiałaś odmówić sobie wina w gronie przyjaciółek, często musiałaś na dłuższy czas przerwać ulubioną aktywność fizyczną, która mogłaby być niebezpieczna dla dziecka. A na końcu tej drogi zmierzysz się z wieloma godzinami porodu i czasem regeneracji organizmu. Zauważ, jak bardzo silna i dzielna jesteś. Dałaś radę, masz wiele powodów do dumy z samej siebie! Jesteś wielka, doceń to!
Znajdź czas, żeby wziąć długą relaksującą kąpiel, pójść na basen, czy do kosmetyczki na najlepsze zabiegi, czy choćby masaż twarzy, który da Ci cudowne odprężenie. Kup książkę, którą chciałaś kupić sobie już od dawna, nowe ubranie, czy torebkę. Zrób cokolwiek tylko dla siebie w nagrodę za to, co osiągnęłaś swoją ciężką pracą. Jeśli będziesz pamiętała o sobie, będziesz szczęśliwa, a Twoja rodzina, patrząc na Ciebie – będzie cieszyć się razem z Tobą.
Weekendowy rodzinny wyjazd
Młoda mama czasami może czuć się zmęczona licznymi odwiedzinami. Jeśli maluch zdrowo się rozwija, a kobieta lekko przechodzi połóg, świeżo upieczony tata może zrobić partnerce niespodziankę i zabrać rodzinę na weekendowy wyjazd za miasto.
Nawet przy niedalekich wyjazdach pamiętaj o bezpieczeństwie najmłodszego pasażera. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, wybierz fotelik uznanej marki. Polecamy Twojej uwadze produkty z naszego asortymentu sklepu Bobowózki m.in. Avionaut PIXEL PRO, Cybex Cloud Z2 (również w zestawie z bazą), Maxi-Cosi Pebble 360 Pro, IZI GO Modular X1, Maxi-Cosi Pebble 360 Pro.
Czy macie jeszcze jakieś pomysły na wsparcie kobiety przy porodzie oraz po nim? Czekamy również o opinie przyszłych mam. Jakie wsparcie przy porodzie oraz podczas połogu uważacie za najlepsze?
Twój podpis: