• 18/06/2025
  • 9 min czytania
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – co powinna zawierać? Podpowiadamy!

Kompletowanie wszystkich niezbędnych rzeczy wiążących się z narodzinami dziecka jest czystą przyjemnością, ale tylko wtedy, gdy wszystko masz dokładnie zaplanowane. To daje pewność, że nie będziesz się stresowała, czy tatuś ogarnie wszystko podczas twojego pobytu w szpitalu. Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Lista do szpitala od A od Z!

Wyprawka dla noworodka:

  • Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Lista do szpitala powinna obejmować pieluchy jednorazowe i tetrowe, chusteczki nawilżane, ubranka.
  • W torbie do szpitala przyszłej mamy powinny znaleźć się m.in. dokumenty (karta przebiegu ciąży, ostatnie wyniki badań, dowód osobisty), przyjmowane leki, wygodne ubrania, woda, przybory higieniczne, wkładki laktacyjne oraz podkłady i podpaski poporodowe.
  • Jakie zabrać do szpitala kosmetyki dla noworodka? Lista powinna zawierać chusteczki nawilżane, krem ochronny pod pieluszkę, delikatny płyn do kąpieli, a także jałowe gaziki i preparat do pielęgnacji pępka, jeśli szpital ich nie zapewnia.

Kompletowanie elementów wyprawki dla noworodka warto zacząć w drugim trymestrze ciąży, czyli między 4. a 6. miesiącem, ewentualnie na początku trzeciego trymestru, gdy znana jest już płeć dziecka.

Gotowa wyprawka do szpitala – od czego i kiedy zacząć?

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-avionaut-pixel-pro-2-0-c-fotelik-0-13-kg-z-baza-isofix]]]

Niemal każda przyszła mama z czystej ciekawości już w pierwszych tygodniach ciąży wyszukuje w Internecie informacje o rzeczach, które będą jej potrzebne po urodzeniu dziecka. Z ważniejszych spraw najwcześniej należy zgłębić temat wyboru wózka dziecięcego oraz oczywiście fotelika samochodowego, w którym maluszka przywieziesz do domu. To większy wydatek, jednak warto wybrać jak najbezpieczniejszy model fotelika dla Twojego maleństwa, np. Avionaut Pixel Pro 2.0 z bazą Isofix.

Ponadto warto też zastanowić się nad łóżeczkiem dziecięcym – czy wybrać standardowe, z wyjmowanymi szczebelkami i regulowanym poziomem położenia materaca, czy jednak takie, które rośnie z dzieckiem i do którego można dokupić rozszerzenie. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka przydatne może być też łóżeczko dostawne.

W pokoju dziecięcym przyda się też przewijak – można wybrać taki, który kładzie się na łóżeczku dziecięcym lub osobny – z komodą. Warto też zaopatrzyć się w przydatne akcesoria, takie jak elektroniczna niania czy monitor oddechu. Niania elektroniczna pozwoli Ci na kontrolowanie, czy malec śpi, czy już się obudził. Monitor oddechu służy natomiast wykrywaniu ewentualnych problemów z oddychaniem, w tym bezdechu sennego, i poinformowaniu o nich rodziców. Sprzęt ten zwiększy Wasze poczucie bezpieczeństwa. 

Warto zakupić też zawczasu pierwsze zabawki sensoryczne i książeczki kontrastowe sprzyjające rozwojowi dziecka, z których maleństwo wkrótce będzie mogło korzystać.

Lista potrzebnych rzeczy dla dziecka w domu jest zatem dość długa. Jednak na początku najistotniejsza jest kompletna wyprawka do szpitala – to od jej skompletowania zaczyna się najważniejszy etap oczekiwania na Twoją pociechę.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę do szpitala?

Gdy maleństwo przyjdzie na świat, szukanie sprzętów i akcesoriów dla niego będzie kłopotliwe. Dlatego o skompletowanie wyprawki warto zadbać wcześniej. Zaleca się, aby kompletowanie wyprawki niemowlaka rozpocząć w drugim trymestrze ciąży, między 4. a 6. miesiącem. Można to również zrobić na początku trzeciego trymestru, gdy znana jest już płeć maleństwa. Ważne, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Zobacz też: Jak przygotować się do porodu? Praktyczne porady

Co powinna zawierać wyprawka do szpitala?

Kompletna wyprawka szpitalna do porodu. Co zabrać dla siebie na porodówkę?

Torba do szpitala to nie tylko pieluszki jednorazowe i ubranka dla dziecka. Równie ważne, jak wyprawka szpitalna dla noworodka, są akcesoria dla świeżo upieczonej mamy. Wyprawka szpitalna powinna uwzględniać odpowiednie ubrania, kosmetyki pielęgnacyjne i przybory higieniczne dla kobiety i zestaw gadżetów dla nowo narodzonego smyka. Oto kilka rad, jak powinna wyglądać pełna wyprawka szpitalna dla ciężarnej.

Wyprawka do szpitala dla młodej mamy – dokumenty i leki

Na początku czekają jak zwykle formalności, tak więc kompletując wyprawkę, nie zapomnij zabrać ze sobą do szpitala dokumentów: dowodu osobistego, karty przebiegu ciąży oraz ostatnich wyników badań. Jeśli leczysz się na chorobę przewlekłą lub przeszedłeś infekcję, która może wpłynąć na przebieg porodu, także miej je pod ręką. Zabierz ze sobą przyjmowane na stałe leki, ale nie zażywaj ich bez konsultacji z lekarzem.

Ubrania i akcesoria kąpielowe dla rodzącej

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/cybex-cloud-z2-plus-fotelik-samochodowy-0-13-kg-10688]]]

Na oddziale podczas porodu przyda się wygodna koszula nocna (z długim lub krótkim rękawem, w zależności od Twoich preferencji), która nie krępuje ruchów, klapki oraz skarpetki. Podczas porodu wiele kobiet będąc pod wpływem emocji i stresu ma naprzemienne napady gorąca i zimna – bawełniane skarpetki przydadzą się na pewno. Na każdym etapie porodu potrzebna jest koszula do porodu z naturalnych materiałów, którą z łatwością rozepniesz do podpięcia KTG lub w celu podania znieczulenia.

Ubrania zapinane na magnetyczne napy lub na specjalne zatrzaski będą wygodne także po narodzinach do karmienia piersią – zarówno w domu, jak i w podroży, gdy będziecie rodzinnie przemieszczać się samochodem, a Twój szkrab będzie drzemać w wygodnym foteliku dla maluszków, np. Cybex Cloud T Plus.

Co jest potrzebne do szpitala do porodu? Napoje i posiłki

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-swandoo-albert-1-2-i-size-fotelik-0-13-kg-z-baza-isofix]]]

Każdy poród jest wyjątkowy i ciężko zwykle przewidzieć, ile potrwa. Jeśli rodzisz naturalnie, zabierz koniecznie ze sobą na salę porodową drobne przekąski, które szybko uzupełnią braki energii, i napoje. Wiele położnych sugeruje, by wyprawka szpitalna do porodu zawierała białą czekoladę i przezroczysty napój izotoniczny, np. domowej roboty.

Na czas porodu nie jest Ci jeszcze potrzebny fotelik samochodowy, ale miej go przygotowany na drogę powrotną – korzystaj z lekkiego nosidełka, takiego jak Swandoo Albert 1.2, który łatwo zapiąć w bazie Isofix. Ponadto pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody mineralnej, najlepiej taką w butelce z dzióbkiem, aby łatwiej się napić.

Kosmetyki i środki higieniczne

Nie tylko gotowa wyprawka szpitalna dla dziecka jest ważna. Do torby porodowej włóż koniecznie nawilżającą pomadkę do ust. Ta druga przyda się już po porodzie, ponieważ po tak wielkim wysiłku organizm jest wyczerpany i nienawodniony, a usta często bardzo popękane.Kompletując elementy wyprawki, weź też biustonosz do karmienia piersią, który poprawi komfort, ponieważ piersi tuż po porodzie są bardzo nabrzmiałe. Do tego wkładki laktacyjne, które uchronią zaplamienie koszuli podczas nawału pokarmu. Niezbędne są również podpaski poporodowe i specjalnepodkłady poporodowe, ponieważ po porodzie kobiety krwawią obficie. Ręcznik z miękkiego włosia do codziennej higieny, a do tego oczywiście żel pod prysznic, szampon, pasta i szczoteczka do zębów.

Wyprawka dla noworodka – lista do szpitala

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/maxi-cosi-cabrio-fix-i-size-fotelik-0-13kg-z-baza-i-size-10490]]]

To już lada dzień, torba do szpitala spakowana? Łóżeczko dla niemowlęcia zmontowane, a komoda wypełniona malutkimi ubrankami na każdą pogodę? To ostatni moment, by kupić pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka, który posłuży Ci przez około pierwszy rok życia Twojej pociechy. Jeśli zainwestujesz w model z bazą Isofix, np. Maxi Cosi Cabrio Fix, będziesz mógł wymienić nosidełko na kolejne siedzisko dla starszaka, bez konieczności kupowania nowej bazy. Co zatem zabrać do szpitala w wyprawce dla noworodka?

Wyprawka noworodek – pieluchy

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/avionaut-pixel-pro-fotelik-dla-dzieci-0-13-kg-10274]]]

Co do szpitala dla noworodka? Po 38. tygodniu ciąży dziecko może urodzić się już w każdej chwili, dlatego w tym czasie najlepiej bądź już przygotowana. Spakowana torba do szpitala z potrzebnymi produktami to podstawa. Dla dziecka spakuj pieluszki jednorazowe, ponieważ noworodek robi bardzo dużo kupek. 

Ile pampersów do szpitala zabrać dla dziecka? Dobrym rozwiązaniem jest zabranie przynajmniej kilkunastu sztuk pieluch jednorazowych. W kompletnej wyprawce niemowlaka przydadzą się również chusteczki nawilżane. Pierwsze pieluchy mają oznaczenie „new born” lub numer „1” i są dostępne w niewielkich, praktycznych opakowaniach. 

Kompletując wyprawkę, zadbaj też o pieluchy tetrowe. To przydatne rzeczy dla noworodka, które sprawdzą się jako wyścielenie szpitalnego łóżeczka oraz oczywiście podczas karmienia piersią czy butelką, gdy smyk ulewa. Część rodziców decyduje się na korzystanie z pieluch wielorazowych, które możesz kupić w kolorowych, wesołych wzorach. Ile pieluch do szpitala wziąć? Wyprawka do domu dla noworodka powinna zawierać około 8-10 pieluszek wielorazowych tetrowych. Pamiętaj, że nawet doświadczonym rodzicom zdarza się przesikana pielucha lub ulewanie dziecka – z tego względu warto kupić fotelik samochodowy z łatwo zdejmowaną tapicerką do prania w pralce, np. Avionaut Pixel Pro 2.0 C.

Wyprawka dla noworodka – lista do szpitala: ubranka

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/maxi-cosi-pebble-pro-i-size-fotelik-0-13kg-8872]]]

Poród to nie tylko wysiłek dla mamy. To także wymagające doświadczenie dla samego noworodka. Z tego powodu zaraz po porodzie położne ubierają dziecko często w dodatkową warstwę ubrania, by zanadto się nie wychłodziło. Jakie ubranka dla noworodka do szpitala wziąć? 3-4 sztuki body z długim lub krótkim rękawem (w zależności od pory roku) oraz tyle samo pajacyków to minimalna wyprawka do szpitala. Wybierz ubranka rozpinane na całej długości, żeby nie mieć problemów z przebieraniem maleństwa.

Co zabrać do szpitala dla noworodka? Oczywiście potrzebna będzie również wyprawka dla noworodka na wyjście ze szpitala, w tym przede wszystkim odpowiednie ubranie. Wyprawka dla noworodka do domu w kwestii ubioru różni się w zależności od pory roku – będzie inna dla dzieci urodzonych w grudniu czy styczniu, a inna dla niemowlaków z lipca czy sierpnia. 

Gdy rodzisz jesienią lub zimą, świetnym rozwiązaniem są ciepły śpiworek do okrycia dziecka, który można kupić razem z fotelikiem samochodowym, np. nowoczesny Maxi Cosi Pebble Pro. Są ciepłe, mają otwory na pasy w foteliku samochodowym i bardzo łatwo wkłada się i wyjmuje z nich dziecko. Taki śpiworek przyda się nie tylko przy powrocie do domu, ale przez najbliższe miesiące podczas codziennych spacerów.

Kupując ubranka do wyprawki dla noworodka, zwróć uwagę na ich praktyczność oraz to, aby były one wykonane z naturalnych materiałów, przyjemnych i bezpiecznych dla wrażliwej skóry dziecka.

Sprawdź więcej: Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Jakie kosmetyki dla noworodka do szpitala zabrać?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, nie zapominaj też o kosmetykach. Wyprawka kosmetyczna dla noworodka powinna obejmować przede wszystkim wspomniane już chusteczki nawilżane, ale przydadzą się również krem ochronny na skórę pod pieluszkę oraz delikatny płyn albo żel do mycia. Inne przydatne rzeczy dla niemowlaka to także jałowe gaziki i sól fizjologiczna do przemywania oczu dziecka i kikuta pępka. Warto o nie zadbać, zwłaszcza w sytuacji, gdy szpital ich nie zapewnia.

Noworodek wyprawka – inne potrzebne rzeczy

Wymieniając to, co potrzebne dla noworodka, warto też uwzględnić butelkę. Jest niezbędna, gdy planujesz karmić malca mlekiem modyfikowanym, ale wskazana też w sytuacji, gdy będziesz karmić piersią. W takim przypadku przyda się do podawania malcowi odciągniętego mleka matki.

Nie zapomnij o foteliku samochodowym, który spełni funkcję nosidełka!

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-cybex-cloud-g-fotelik-samochodowy-0-13-kg]]]

Bez wątpienia jednym z ważniejszych atrybutów nowo upieczonego rodzica, który też należy uwzględnić w wyprawce dla noworodka, jest fotelik samochodowy, np. lekki i spełniający europejskie normy bezpieczeństwa Cybex Cloud G. Atestowany fotelik samochodowy jest najlepszym rozwiązaniem, aby komfortowo przetransportować maluszka ze szpitala do domu. Zwykle jedziemy do domu ze szpitala własnym samochodem lub taksówką – fotelik jest konieczny w obu przypadkach, by Twój noworodek był zawsze bezpieczny.

Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka

 

Ile kosztuje wyprawka do szpitala dla noworodka?

Zapewne zastanawiasz się, jaka jest cena wyprawki dla noworodka. Lista rzeczy dla niemowlaka potrzebnych produktów jest całkiem długa. Podstawowa wyprawka do szpitala dla dziecka to wydatek wynoszący około kilkuset złotych. Kwota ta obejmuje przede wszystkim zakup chusteczek nawilżanych, pieluch jednorazowych, ubranek dla noworodka, a także wkładek laktacyjnych i akcesoriów dla mamy.

Jednak to nie wszystkie sprzęty i akcesoria niezbędne dla maluszka. Wyprawka dla niemowlaka do domu obejmuje również m.in. fotelik, wózek, łóżeczko, wanienkę i jeszcze więcej ubranek oraz pieluszek. Kompletując to, co potrzebne dla noworodka w domu, nie można zapomnieć o kosmetykach dla dziecka, akcesoriach kąpielowych, artykułach higienicznych, butelkach i smoczkach do karmienia, termometrze do mierzenia temperatury ciała dziecka oraz wody, a także wielu innych produktach.

Przyjmuje się, że skompletowanie pełnej wyprawki dla niemowląt składającej się z niezbędnych produktów kosztuje przynajmniej kilka tysięcy złotych. Do tego można doliczyć dodatkowe przedmioty zwiększające komfort i bezpieczeństwo dziecka, takie jak niania elektroniczna, monitor oddechu czy kokon niemowlęcy zapewniający komfortowy i spokojny sen noworodkowi.

Wyprawka dla dziecka do szpitala – najważniejsze przedmioty dla mamy i smyka

Dobrze przygotowana wyprawka do szpitala dla noworodka zapewni Ci spokój i pozwoli cieszyć się macierzyństwem. Lista rzeczy dla noworodka do domu jest długa. Kompletując wyprawkę, zadbaj o zakupy dla noworodka, które są bezpieczne dla niego i wygodne w użytkowaniu. Zabierz też ulubiony szlafrok lub wygodne skarpetki – ważne, abyś i Ty czuła się w tym dniu wyjątkowo. W niektórych szpitalach dostępna jest lista rzeczy potrzebnych dla noworodka do wyprawki – warto z niej skorzystać.

Czy podczas porodu miałaś ze sobą przedmiot lub część garderoby, który okazał się wyjątkowo potrzebny? Jak wyglądała Wasza wyprawka dla maluszka? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej. Doradź, co kupić dla noworodka i pomóż innym przygotować się do porodu! 

Jeśli zastanawiasz się, co trzeba kupić dla noworodka i gdzie to zrobić, sprawdź asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wiele sprzętów i akcesoriów, które powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka. Lista obejmująca wózek, fotelik, łóżeczko, leżaczek, bujaczek i inne produkty niezbędne dla smyka – to wszystko znajdziesz w naszej ofercie.

Przeczytaj również: Poród w wodzie – kiedy warto się zdecydować?

Źródła:

https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/mamo-tato-czas-na-kapiel-czyli-co-musisz-wiedziec-o-pierwszej-kapieli-noworodka.html

https://szpital.ujastek.pl/blogosfera/pierwsza-kapiel-noworodka-dlaczego-nie-robi-sie-jej-w-szpitalu

Scroll to Top