Buzia maluszka jest coraz lepiej widoczna, a jego kończyny są już ukształtowane. Zdarza się, że mama odczuwa przypływ energii, a jej ciało nieustannie się zmienia. Dowiedz się, czym cechuje się 10. tydzień ciąży, jak wygląda płód i o co należy zadbać.
Spis treści
10. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju płodu. Kończyny są już lepiej rozwinięte, a układ pokarmowy zaczyna pracować. Rośnie pęcherzyk ciążowy, natomiast brzuszek u wielu mam wciąż pozostaje niewidoczny.
Ten moment ciąży może u każdej kobiety wyglądać nieco inaczej. U niektórych będzie czasem radości i zwiększonej energii, ale innym wciąż będą dokuczać poranne mdłości. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda 10. tydzień ciąży. Wyjaśniamy, co zmienia się u dziecka i jakie objawy ma mama!

10. tydzień ciąży – wielkość zarodka
Płód w 10 tygodniu rozwija się z dużą prędkością. Wielkość pęcherzyka to około 4,5 cm. Ile cm ma dziecko w 10 tygodniu ciąży? Wielkość zarodka to około 25–33 mm. Waży mniej więcej 5 gramów, a wielkością można go przyrównać do winogrona.
10. tydzień ciąży – USG 3D
W tym czasie USG 3D nie jest koniecznością, jednak można je wykonać. Takie USG w 10 tygodniu ciąży pozwala przyjrzeć się szczegółom i zobaczyć maluszka, który z każdym tygodniem zyskuje coraz wyraźniejszych rysów.
10. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Jest to 3. miesiąc ciąży. Wciąż trwa więc pierwszy trymestr, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Potrwa do ostatniego dnia 13. tygodnia ciąży.
10. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Dziecko w 10. tygodniu ciąży intensywnie się zmienia. To czas, w którym zniknęły już błony pomiędzy palcami u rączek, ale u stóp mogą być jeszcze zrośnięte. Ramiona są rozwinięte – widać na nich zaznaczone zgięcie łokcia.
Kończyny są już dobrze wykształcone i zaczynają się delikatnie poruszać. Ciosy i kopnięcia są jednak nieskoordynowane i wciąż na tyle subtelne, że mama nie będzie jeszcze w stanie ich wyczuć.
Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Twarz coraz bardziej zaczyna przypominać dziecięcą buzię, ponieważ kształtują się jej rysy. Widoczne są powieki, jednak pozostają jeszcze zamknięte. Kształtują się też przegrody zewnętrzne nosa. Głowa maluszka jest duża w stosunku do ciała. Dochodzi do rozwoju warg, szczęki i podniebienia.
Płód w 10. tygodniu ma już dobrze funkcjonujący układ pokarmowy. Zdarza się, że połyka płyn owodniowy. W ten sposób stymuluje dalszy rozwój układu trawiennego.
Co jeszcze dzieje się, gdy przychodzi 10. tydzień ciąży? Jak wygląda dziecko? W tym czasie zewnętrzne narządy płciowe są już wykształcone, ale jeszcze nie da się jednoznacznie określić płci na podstawie USG.
Stale rozwija się mózg oraz tworzą się drogi nerwowe, dzięki czemu możliwe staje się odbieranie bodźców. Serce maluszka jest dobrze widoczne na USG. Tętno płodu w 10. tygodniu ciąży wynosi nawet 180 uderzeń na minutę!
10. tydzień ciąży – wielkość brzucha przyszłej mamy
Widoczny brzuch w 10. tygodniu ciąży to raczej rzadkość. Płód wciąż jest niewielki. Brzuszek pozostaje więc niezaokrąglony. Jeśli ciąża jest bliźniacza, możliwe jest zauważenie drobnego uwypuklenia w dolnej części.
Nieco zmienionych kształtów mogą spodziewać się kobiety, które nie będą rodzić pierwszy raz. W pierwszej ciąży powłoki brzuszne nie są jeszcze tak rozciągnięte, stąd mniejsze prawdopodobieństwo, że zmiany w sylwetce będą widoczne.
Choć brzuszek nie jest jeszcze widocznie zaokrąglony, to macica stale ulega zwiększeniu. To natomiast przekłada się na częstsze wizyty w toalecie. Nie przejmuj się tym – to zupełnie naturalne zjawisko w pierwszym trymestrze ciąży.

10. tydzień ciąży – objawy charakterystyczne dla kobiet
Dziesiąty tydzień ciąży to czas, w którym u wielu kobiet dochodzi do silnych nudności. Regularne występowanie wymiotów może sprawić, że waga przyszłej mamy, zamiast rosnąć, będzie się zmniejszała. Są jednak kobiety, u których problem z mdłościami już właściwie ustąpił. Co jeszcze może się zmienić, gdy przychodzi dziesiąty tydzień ciąży?
Ciąża – 10. tydzień a problemy z dziąsłami
Dziąsła stają się bardziej podatne na podrażnienie, a podczas szczotkowania mogą krwawić. Mimo tego nie zaniedbuj czyszczenia zębów. W ciąży szczególnie ważne jest dbanie o stan uzębienia, dlatego regularne kontrole u dentysty są konieczne.
Zmiany skórne a 10. tydzień ciąży
W tym czasie wiele kobiet dostrzega zmiany na cerze. Zmiany hormonalne mogą prowadzić do wystąpienia przebarwień oraz pojawienia się wykwitów skórnych. Poza tym to dobry moment na wprowadzenie kosmetyków przeciw rozstępom, ponieważ brzuch w 10. tygodniu ciąży najczęściej nie jest jeszcze powiększony.
Ciąża – 10. tydzień a wzdęcia
Niektórym kobietom w tym czasie dolegają wzdęcia. Dyskomfort związany z gromadzącymi się gazami to nie wszystko, co można zauważyć. Zdarzają się również zaparcia.
Bóle głowy i zawroty
Choć wiele kobiet odczuwa lepsze samopoczucie w 10. tygodniu ciąży, niektórym mogą zdarzyć się uciążliwe zawroty głowy. Szczególnie pojawiają się podczas gwałtownego wstawania, więc warto robić to powoli.
Czasami bólom głowy i zawrotom towarzyszą zaburzenia widzenia. Te problemy mogą być związane z nadciśnieniem tętniczym, dlatego nie należy ich lekceważyć.
Uwidocznienie żył
W trakcie ciąży objętość krwi w ciele zwiększa się nawet o 40%. To prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, które w konsekwencji stają się bardziej wyraźne.
Powiększenie piersi
Piersi są bardziej nabrzmiałe. Mogą być tkliwe, a żyły na nich stają się bardziej widoczne. Charakterystyczne jest też ciemnienie sutków.
10. tydzień ciąży – samopoczucie
W wielu przypadkach w 10. tygodniu ciąży pojawia się lepsze samopoczucie.

Pamiętaj jednak, że u każdej kobiety przebieg ciąży może przebiegać inaczej. Samopoczucie wciąż nie jest u Ciebie najlepsze? Tak również się zdarza. Warto stosować łatwe metody obniżające stres, np. spacery czy słuchanie łagodnej muzyki. Wsparcie emocjonalne otrzymywanie od najbliższych jest na wagę złota. Możesz też rozpocząć kompletowanie wyprawki. Przyglądanie się uroczym przedmiotom dla dzieci ma pozytywny wpływ na nastrój.
To dobry moment na wybranie wózka. Mnogość dostępnych funkcji sprawia, że warto szybko przyjrzeć się propozycjom. Cybex w kwiaty dla dziewczynki a może Roan Bass Soft w odcieniu ciemnej zieleni dla chłopca? Sprawdź też wózek Cybex Jeremy Scott w uniwersalnym kolorze czerni ze złotymi akcentami. Motyw skrzydeł przyciąga uwagę, ale ten model to nie tylko doskonały design, lecz także wygoda prowadzenia dla rodzica i komfort termiczny dla dziecka.
Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka na początku trzeciego miesiąca ciąży?
Wiesz już, jakie zmiany zachodzą w kobiecym organizmie, gdy przychodzi 10. tydzień ciąży. Objawy są kwestią indywidualną, więc Twoje doświadczenia mogą być inne niż doświadczenia ciężarnych koleżanek. Kiedy przychodzi trzeci miesiąc ciąży, musisz wciąż zwracać uwagę na dietę i odpoczynek. O czym pamiętać?
Dieta i suplementy w 10. tygodniu ciąży
W trzecim miesiącu uważaj na pokarmy, które zwiększają ryzyko wzdęć. Stosuj dietę bogatą w błonnik, który pomaga przy problemach z zaparciami. Sięgaj po owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, żeby uzupełnić dietę cennymi składnikami.
Staraj się komponować posiłki w taki sposób, żeby znalazło się w nich zdrowie źródło białek i tłuszczy, a także dodatek węglowodanów. Jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Pamiętaj, że pierwszy posiłek zaleca się spożyć jeszcze przed wstaniem z łóżka, ponieważ może to pomóc w zredukowaniu ryzyka wymiotów. Niech śniadanie będzie lekkie.
Dbaj o zawartość w diecie produktów bogatych w żelazo. Bez odpowiedniej ilości tego składnika w codziennym jadłospisie istnieje ryzyko wystąpienia anemii. Żeby zredukować to prawdopodobieństwo, wprowadź do posiłków szpinak. Wciąż przyjmuj kwas foliowy, który chroni przed rozwojem wad cewy nerwowej. Zalecane jest też suplementowanie kwasów DHA.
Ważne jest odpowiednie nawodnienie. Najzdrowsza jest niegazowana woda, którą warto mieć zawsze w zasięgu ręki. Napełniony nią dzbanek ustawiony w widocznym miejscu zapobiegnie zapominaniu o regularnym nawadnianiu organizmu w ciągu dnia. Postaraj się wypijać 2 litry płynów na dobę.
Czego unikać w 10. tygodniu ciąży?
Przez cały okres ciąży, więc również w 10. tygodniu używki takie, jak alkohol czy papierosy są zakazane. Nie zapominaj też o szkodliwości niektórych leków. Ich przyjmowanie zawsze musi być konsultowane z lekarzem. Specjalista powinien też zalecić suplementy.
Odpoczynek w 10. tygodniu ciąży
Niektóre przyszłe mamy w tym czasie zaczynają czuć się lepiej i rozpiera je energia, jednak nie wszystkie przeżywają ten moment ciąży tak samo dobrze. Pamiętaj o odpowiedniej dawce snu, która pozwoli Ci się zregenerować.
Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz aktywnie spędzać czas. Pływanie czy spacery to aktywności, które doskonale się sprawdzą. Możesz zdecydować się również na jogę. Dla bezpieczeństwa warto postawić na tę spokojną aktywność w szkole jogi, gdzie często organizowane są specjalne zajęcia dla przyszłych mam.
Zobacz też: Joga w ciąży – czy jest bezpieczna?
10. tydzień ciąży – zagrożenia dla dziecka
To wciąż pierwszy trymestr ciąży, jednak ryzyko poronień staje się już znacznie mniejsze. Zadbanie o zdrową dietę, ograniczenie stresu i regularne badania pozwolą też zredukować ryzyko innych zagrożeń. Kluczowa jest obserwacja swojego organizmu. Silne zawroty z zaburzeniami widzenia czy obfite krwawienia powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Mama w 10. tygodniu ciąży a wizyta u lekarza – co warto sprawdzić?
W tym czasie powinnaś być już po pierwszej wizycie u ginekologa. To moment, w którym możesz zdecydować się na wykonanie badania NIPT. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne dla matki i płodu, a pozwalające wykryć nieprawidłowości chromosomalne już na tak wczesnym etapie ciąży.
Regularnie kontroluj ciśnienie krwi. Jeśli jest za wysokie, powiedz o tym lekarzowi. Na wizycie pytaj o wszystko, co Cię niepokoi. To ważne, bo pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli męczą Cię częste zawroty i czasem dokuczają Ci zaburzenia widzenia, koniecznie wspomnij o tym specjaliście.
To też ostatni moment na kontrolę stomatologiczną. Jest szczególnie ważna, jeśli dolegały Ci lub wciąż dolegają wymioty.
Już wiesz, jak wygląda 10. tydzień ciąży i co się dzieje w tym czasie z dzieckiem!
10. tydzień ciąży to czas kolejnych zmian w rozwoju płodu. Jego twarz coraz bardziej przypomina buzię noworodka, a poza tym maluszek zaczyna ruszać kończynami. Robi to jednak na tyle delikatne, że dla mamy ruchy będą wciąż niewyczuwalne. Dziecko w 10. tygodniu ciąży ma już dobrze wykształcone narządy płciowe, a jego serce bije bardzo szybko.
Dla kobiety to często czas, w którym zaczyna czuć się lepiej. U niektórych przyszłych mam mijają mdłości, choć pamiętaj, że u innych wciąż są uciążliwe, a te różnice są naturalne. Emocjonalnie to mieszanka radości, niepokoju i oczekiwań, dlatego wsparcie bliskich jest tak ważne.
Jakie objawy Tobie towarzyszą w 10. tygodniu ciąży? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Zajrzyj też do oferty sklepu BoboWózki, żeby zacząć kompletować wyprawkę.
Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią opieki lekarskiej.
Zobacz też: Jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu
Źródła:
https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/10-tydzien-ciazy
https://www.mustela.pl/mustela-blog/10-tydzien-ciazy
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.